Zajímá vás, jak se vlastně pěstují některé ty tropické plodiny, které ve střední Evropě známe pouze dovezené do obchodů? Vše, co v Ugandě jíme je místní produkt, proto jsem se rozhodla, že vám čas od času ukážu, jak vypadají rostliny, jež jsou pro nás většinou tajemné a z nichž zpravidla známe jen plody.
Dnes jsem zvolila banány a avokádo.
Banány známe u nás hlavně jako sladké velké plody banánovníku, které se k nám dováží z Jižní Ameriky. V Africe jsou pro pěstování banánů stejně vhodné podmínky. Pěstují se zde dvě odrůdy.
Škrobovité banány, které se musí tepelně upravit (v angličtině pod názvem plantains, místní název je matoke). A i tyhle banány se připravují ve dvou variantách. Nedozrálé matoke se oloupou a uvaří ve vodě a poté se rozmačkají. Chuť mají asi jako nakyslá, lehoulince nasládlá hutná bramborová kaše. Dozrálé matoke se vaří ve slupce, která se pak sloupne a tato varianta už člověku chutí připomíná banán - je sladší, ale vařením se trochu "rozblemcl". Nicméně obojí se podává jako příloha ke slaným jídlům
Sladké banány, které nemají tolik semen jako matoke, se zde také pěstují. Jen jsou menší, zpravidla mají délku cca 10 cm.
Ráda bych také vyřešila spor o to, odkud se banány otevírají:-) Zde se sladké banány kupují (nebo utrhnou) ve velkých trsech. Trs se nechá dozrát, až jsou na slupce černé tečky. Poté se banán z trsu utrhne a jelikož je už zralý, tak se od trsu odtrhne přesně v místě, kde končí banán a začíná stopka. Stopka tedy zůstane na trsu a na špičce banánu v místě, kde byl odtržen je slupka porušená, takže si člověk banán loupe odtud. Protilehlá špička banánu se nejí:-)
Avokádo pro mě bylo trochu záhadou. Poprvé jsem ho ochutnala, když mi bylo asi šest let a táta ho dovezl ze zahraničí. Nejvíc se mi z něj ovšem líbila ta plochá velká pecky, co je uvnitř. Pak dlouho nic a pak jsem se s ním čas od času setkávala v obchodech. Nebyla jsem si ale úplně jistá, co to vlastně je. Ovoce, zelenina? Nemá samo osobě moc výraznou chuť, tak záleží na tom, s čím si ho člověk dá. Nikdy jsem ale netušila, jak vlastně roste. Až tady, když jsem se o tom jednou zmínila, mi má kamarádka z Ugandy řekla: "Vždyť to je ten strom u hřiště!" a měla pravdu. Hned jsme se tam vypravily, prozkoumaly to a jedno z mnoha avokád si utrhly. Já sama ten strom nazývám avokádovník, ale jak jsem zjistila na Wikipedii, tak správný název je hruškovec přelahodný a avokádo se řadí mezi ovoce. No a když to člověk ví, tak si hned už umí lépe představit, jak asi ten strom vypadá.